STUDENTSKÝ HUDEBNÍ FESTIVAL BEZ HRANIC


VÍCE INFORMACÍ

O Classfestu

Klasickou hudbu poslouchá dle průzkumů asi jen 4 % populace pod 20 let. My jsme tu proto, abychom to změnili! ClassFest je hudební festival mladých, perspektivních a nadšených lidí - studentů klasické hudby.
Jeho 2. ročník se koná od 23.8. do 28.8. 2021 na Sedlčansku a v jeho okolí. Festival zrealizuje celkem 6 kulturních akcí v 5 městech a obcích Středočeského a Jihočeského kraje, na kterých bude prezentovat špičkové mladé umělce studující v Čechách i zahraničí. Promyšlenou dramaturgií festival usiluje o podněcování zájmu nejen o klasickou hudbu, ale o kulturu obecně v generaci mladých. Letošní ročník se koná pod záštitou senátora a starosty obce Petrovice Petra Štěpánka.
 
Stejně jako v případě 1. ročníku i letos festival zaštítí svým patronátem přední osobnost české scény klasické hudby. Tentokrát je jím dirigent, flétnista, cembalista a propagátor staré hudby — Vojtěch Spurný. Na festivalu bude mít pro účinkující a zájemce z řad veřejnosti svou přednášku na téma „Nalezení a nastudování zapomenuté opery G. Scarlattiho“, která bude na festivalu provedena.
 
 
Poslání a cíle ClassFestu

  • Podněcování zájmu o klasickou hudbu a o kulturu obecně v generaci mladých
  • Rozšířit nabídku umělecky hodnotných kulturních akcí ve Středních a Jižních Čechách
  • Podpora mladých umělců umělců, komorních uskupení a souborů prostřednictvím možnosti koncertní sebeprezentace.
  • Snaha pomoci nadějným umělcům v nastartování jejich profesionální umělecké dráhy a usnadnit tak plynulý přechod ze studií na koncertní praxi.
  • Mezigenerační propojování různých sociálních skupin
 
 
Zakladatelé a organizátoři festivalu
 
ClassFest založili dva studenti operního zpěvu, Jan Kukal (student HAMU) a Vincenc Ignác Novotný (student Universität für Musik und darstellende Kunst Wien).
Organizují jej společně s dalšími studenty hudebních oborů, kterými jsou Václav Mašek (Saxofon, konzervatoř Jaroslava Ježka), Zuzana Petrasová (Operní zpěv, Anton Bruckner Privatuniversität Linz), Matyáš Keller (Violoncello, HAMU), Barbora Hamáčková (hudební produkce, HAMU), Barbora Veselá.
Pro potřeby festivalu byl organizátory založen neziskový spolek ClassFest z.s.
 
 
Záštita festivalu
 
Záštitu nad 2. ročníkem převzal pan senátor a starosta obce Petrovice Petr Štěpánek (STAN).
 
"V dnešní uspěchané době je vzácností sejít se s přáteli a nechat se unášet tóny krásné hudby. Přesně o tom je ClassFest. Obzvlášť potěšitelné však je, že ho pořádají mladí talentovaní lidé. Nebojí se velkých výzev. Ten letošní ročník tohoto svátku hudby bude zakončen produkcí celého operního díla, což bude na festivalu úplně poprvé. Vůbec se ale nebojím, že by to nedopadlo skvěle. Je mi ctí nad Classfestem 2021 převzít záštitu."
 
 
Historie a tradice akce
 
V letech 2017 - 2019 se v Petrovicích u Sedlčan uskutečnily samostatné koncerty klasické vokální hudby, které se vždy setkaly s vřelým ohlasem a přímo volaly po organizaci většího počtu koncertů.
2. - 5. září 2020 se proto konal 1. ročník studentského hudebního festivalu ClassFest. Festival měl 4 koncerty na kterých vystoupilo na 30 mladých umělců ve dvou koncertních představeních nazkoušených přímo a pouze pro tyto festivalové koncerty.
Úvodní ročník ClassFestu se podařilo uspořádat především díky úspěšné crowdfundingové kampani na HitHitu a podpoře obce Petrovice u Sedlčan v čele s jejím starostou Petrem Štěpánkem.
 
 
Interpreti
 
Umělci účinkující na festivalu jsou výhradně studenti a čerství absolventi vyšších hudebních škol. Je kladen velký důraz především na přeshraniční spolupráci, proto v tomto roce festival přivítá mj. studenty / absolventy z HAMU (Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze), Universität für Musik und darstellende Kunst Wien, Hochschule für Musik Dresden Carl Maria von Weber, Staatliche Hochschule für Musik Trossingen, JAMU (Janáčkova Akademie Múzických Umění V Brně), Anton Bruckner Privatuniversität Linz, či Pražské konzervatoře.
 
Na festivalových akcích se představí 16 pěveckých sólistů, 15 instrumentalistů, 11 činoherců, swingová kapela a mnoho dalších a velmi důležitých organizačních duší.
 
Operní představení a duchovní koncert bude doprovázet 15členný barokní orchestr, rezidenční těleso festivalu s názvem „Capella Classfestiana“ pod vedením Anny Svobodové (Pražská konzervatoř), Ondřeje Bernovského a Matyáše Kellera (HAMU). Všichni členové orchestru se aktivně věnují historicky poučené interpretaci staré hudby.

CLASSFEST
classfest@classfest.cz
+420 739 906 919 (+420 720 677 967)
ClassFest z.s., IČ: 09636692
U družstva Ideál 1116/19, 140 00 Praha 4, Nusle