STUDENTSKÝ UMĚLECKÝ FESTIVAL


VÍCE INFORMACÍ

Giuseppe Scarlatti - Dove è amore è gelosia (1768)

27. srpna 2021, 19:00, Petrovice u Sedlčan, kulturní dům (dobrovolné vstupné)
28. srpna 2021, 19:00, Drážkov, divadlo Hogo Fogo (vstupné 150,-Kč na místě i v předprodeji na www.hogofogo.cz)

 
 
Komickou operu buffa pro čtyři hlasy Dove è amore è gelosia (Kde je láska, je i žárlivost) na objednávku J. A. Schwarzenberga zkomponoval Giuseppe Scarlatti, synovec buď Alessandra nebo Domenica Scarlattiho. První uvedení se konalo v divadle na zámku v Českém Krumlově u příležitosti svatební návštěvy Jana Schwarzenberga dne 24. července roku 1768. Operu dirigoval sám Giuseppe Scarlatti a libretto napsal Marco Coltellini, známý svými librety pro Josepha Haydna. Coltellini také při premiéře zpíval i postavu Patrizia.

Režie a výtvarný koncept: Marek Řihák
Dirigent a hudební nastudovaní: Ondřej Bernovský
 
Vespetta: Nela Skarková
Clarice: Linda Kunclová
Patrizio: Vincenc Ignác Novotný
Orazio: Jan Kukal
Barokní orchestr Capella Classfestiana
 
 
Giuseppe Scarlatti (1718 Neapol – 1777 Vídeň)
Od roku 1739 žil v Římě, poté ve Florencii a do roku 1744 v Lucce. Se svojí ženou Barbarou, operní zpěvačkou, žil krátce ve Vídni roku 1748, ale zanedlouho se vrátil zpět do Itálie - roku 1752 se v Benátkách hrály jeho dvě opery. Pobýval i krátce ve Španělsku a v Neapoli, ale potom žil především v Benátkách a ve Vídni. Zde působil jako hudební skladatel pro baletní představení divadla Kärntnertortheater.
V polovině roku 1760 ho cesty zavedly do Španělska a později pracoval ve Vídni pro rodinu Schwarzenbergů. Byl učitelem hudby členů rodiny princezny Marie Teresie a Marie Arnoštky a později i kněžny Marie Eleonory ze Schwarzenbergu.
Složil více než 30 oper, které byly hrány v mnoha italských městech a ve Vídni. Je oceňován jeho přirozený dar pro melodiku, jeho vynikající zvládnutí žánru komické opery a jeho všeobecně okouzlující hudební styl.
 
 
 
Marek Řihák        Marek Řihák
režie operního představení
 
Marek Řihák pochází z Olomouce, kde vystudoval Slovanské gymnázium Olomouc. V současné době je kromě Hudební fakulty JAMU také studentem Fakulty chemické VUT v Brně.
Divadelní praxi získával již od dětských let jakožto člen Hudebně-dramatického studia při Moravském divadle Olomouc. Pro toto studio napsal také dvě divácky úspěšné hry, z nichž se jedna dočkala uvedení na jevišti Moravského divadla Olomouc. Kromě autorské tvorby se Marek věnuje také zpěvu u operního pěvce Jiřího Přibyla. V letech 2017 a 2018 se zúčastnil letní herecké školy West End Stage v Londýně.
V současnosti je studentem oboru operní režie pod vedením doc. Mgr. Václava Málka. Během studia se coby asistent režie podílel na inscenacích Komorní opery JAMU Zkouška lásky (G. Rossini) a Veselohra na mostě (B. Martinů). Bohaté zkušenosti také čerpá ze spolupráce se souborem Ensemble Damian, se kterým se zabývá uváděním barokních a soudobých oper. Pod uměleckým vedením Mgr. Tomáše Hanzlíka, PhD. nastudoval řadu oper, např.: Operosa Terni Colossi Moles (F. A. Míča), La Semele (J. A. Hasse),Il tribunale di Giove (Karl Ditters von Dittersdorf),La Senna festeggiante (A. Vivaldi),L’Orfeo (C. Monteverdi). Na podzim tohoto roku jej čeká premiéra opery Poklad Arkádie (T. Hanzlík), k níž napsal libreto.
 
 
 
Ondřej Bernovský         Ondřej Bernovský
dirigent operního představení
 
Český cembalista a varhaník narozený v Praze, koncertuje u nás, v Německu, Rakousku, Itálii, Spojeném království a v zemích Beneluxu. Studoval na Hogeschool voor de Kunsten Utrecht (Nizozemí), na HAMU a na Pražské konzervatoři v Praze. Vzdělání si rozšířil na mistrovských kurzech v České republice i v zahraničí u špičkových interpretů (Piccola Accademia di Montisi). Jako sólista a komorní hráč spolupracuje s tělesy Jihočeská filharmonie, Ensemble 18+, Amor aeaternus či Musica Apollonica, v duu pak především s německou flétnistkou Antje Becker jako Due Oratori.
Úspěšně se zúčastnil těchto soutěží: Soutěž Pražského jara 2017 (cembalo sólo, 2. kolo); Soutěž Nadace Bohuslava Martinů 2016 a 2020 (cembalo sólo, čestné uznání poroty); H. I. F. Biber Wettbewerb festivalu "Fiori Musicali" (opatství Sankt Florian, cena Vídeňského Konzerthausu spojená s koncertem tamtéž). Ve výše zmíněném duu také vystoupil na významných festivalech staré hudby (BRQ Festival Vantaa, Oude Muziek Utrecht - fringe series) a jako finalista mezinárodní soutěže staré hudby v Yorku. Jako asistent dirigenta Vojtěcha Spurného se účastnil plzeňského uvedení trilogie oper Claudia Monteverdiho (od r. 2018 – dosud tituly Orfeus a Korunovace Poppey).
 

ZPĚT NA PROGRAM
CLASSFEST
classfest@classfest.cz
+420 739 906 919 (+420 720 677 967)
ClassFest z.s., IČ: 09636692
U družstva Ideál 1116/19, 140 00 Praha 4, Nusle