O Classfestu
Klasickou hudbu poslouchá dle průzkumů asi jen 4 % populace pod 20 let. My jsme tu proto, abychom to změnili! ClassFest je hudební festival mladých, perspektivních a nadšených lidí – studentů klasické hudby.
Již brzy se můžete těšit na program čtvrtého ročníku, který proběhne tradičně v obci Petrovice u Sedlčan mezi 7.-9. zářím.
Budou Vás čekat 2 zajímavé programové typy a tradiční, ale také některé nové lokality!
Během jara odtajníme víc, těšte se!
Poslání a cíle ClassFestu
- Podněcování zájmu o klasickou hudbu a o kulturu obecně v generaci mladých
- Rozšířit nabídku umělecky hodnotných kulturních akcí ve Středních a Jižních Čechách
- Podpora mladých umělců umělců, komorních uskupení a souborů prostřednictvím možnosti koncertní sebeprezentace.
- Snaha pomoci nadějným umělcům v nastartování jejich profesionální umělecké dráhy a usnadnit tak plynulý přechod ze studií na koncertní praxi.
- Mezigenerační propojování různých sociálních skupin
Zakladatelé a organizátoři festivalu
Celý festival založili a umělecky vedou dva studenti klasického zpěvuJan Kukal (HAMU) a Vincenc Ignác Novotný (MDW Wien).
Václav Mašek (Saxofon, konzervatoř Jaroslava Ježka)
Zuzana Petrasová (Operní zpěv, Anton Bruckner Privatuniversität Linz)
Matyáš Keller (Violoncello, HAMU)
Barbora Hamáčková (hudební produkce, HAMU)
Barbora Veselá
Hlavní organizačním partnerem je Barbora Stěhulová s rodinou, která ve svém Hotelu Modrá Hvězda poskytuje ubytování a stravu celému festivalu.
Záštita festivalu
Záštitu nad festival již od prvního ročníku drží pan senátor a starosta obce Petrovice Petr Štěpánek (STAN).
Historie a tradice akce
V letech 2017 - 2019 se v Petrovicích u Sedlčan uskutečnily samostatné koncerty klasické vokální hudby, které se vždy setkaly s vřelým ohlasem a přímo volaly po organizaci většího počtu koncertů.
V září roku 2020 se proto konal 1. ročník studentského hudebního festivalu ClassFest. Festival měl 4 koncerty na kterých vystoupilo na 30 mladých umělců ve dvou koncertních představeních nazkoušených přímo a pouze pro tyto festivalové koncerty. Úvodní ročník ClassFestu se podařilo uspořádat především díky úspěšné crowdfundingové kampani na HitHitu a podpoře obce Petrovice u Sedlčan v čele s jejím starostou Petrem Štěpánkem.
První ročník (2020) festivalu se konal od 23. do 28. srpna a nabídl posluchačům dva programové typy. Koncerts názvem "Cantate Domino", kde zazněly skladby autorů z doby renesance až po dobu vrcholného baroka. A pak výběr operních scén a árií od Wolfganga Amadea Mozarta s názvem "Mozart s Vámi a zlé pryč".
Druhý ročník (2021) byl velmi pestrý. V prvním programu s názvem "Barokní mistři v Čechách" jsme se zaměřili především na starou hudbu a naším úkolem bylo představit pozoruhodné a méně známé barokní skladatele působící v Čechách. Ten jsme uvedli hned dvakrát. v Plané nad Lužnicí (24.8.) a v Písku (25.8.).
Potom proběhla v kulturním domě dne 27. srpna premiéra opery "Dove è amore è gelosia" (Kde je láska, je i žárlivost). Komickou operu zkomponoval Giuseppe Scarlatti, synovec Alessandra nebo Domenica Scarlattiho, a byla poprvé uvedena v roce 1768 během svatební slavnosti v divadle na zámku v Českém Krumlově. Návštěvníci si mohli vychutnat i několik doprovodných akcí – 26. srpna se v kulturním domě konal Swingový večer, na němž kromě hudby k poslechu i tanci byly připraveny také dvě taneční lekce. Odpoledne před premiérou opery nás potěšil svou přednáškou na téma "Opera buffa" Marc Niubó a během celého festivalu jsme si mohli prohlédnout výstavu fotografií Michaely Pondělíčkové přímo na zámku v Petrovicích.
Třetí ročník (2022) nabídl v období 9.-11.9. dva programové typy. Program "Händelissimo" diváky zavedl do doby slavného barokního skladatele G.F.Händela. Šlo o výběr árií a ansámblů z jeho oper a oratorií. Koncert byl provázen mluveným slovem, kde jsme přiblížili vznik a děj daného díla a kontext zpívaných árií. To vše v podání mladých umělců nové, nastupující generace barokních milovníků. Nakonec zazněl "Pozdní obraz" – večer v tónech olomouckého soudobého skladatele Tomáše Hanzlíka. Jde o jeho cyklus operních šansonů pro tenor a klavír s názvem "Ženy, pivo, zpěv" na texty tenoristy Vincence Ignáce Novotného.
Festivalové akce však neprobíhaly jen v Petrovicích. Nastudovanou operu jsme provedli také v Drážkově. V Plané nad Lužnicí a Písku jsme představili vokálně-instrumentální koncert duchovní hudby s názvem Barokní mistři v Čechách, aneb bacha na Zacha. Poprvé jsme také zařadili činoherní představení, hru bratří Čapků Ze života hmyzu představili studenti HAP PZ pod vedením režiséra Lubora Cukra.
Interpreti
Umělci účinkující na festivalu jsou výhradně studenti a čerství absolventi vyšších hudebních škol. Je kladen velký důraz především na přeshraniční spolupráci, proto v tomto roce festival přivítá mj. studenty / absolventy z HAMU (Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze), Universität für Musikunddarstellende Kunst Wien, HochschulefürMusikDresden Carl Maria von Weber, StaatlicheHochschulefürMusikTrossingen, JAMU (Janáčkova Akademie Múzických Umění V Brně), Anton BrucknerPrivatuniversitätLinz, či Pražské konzervatoře.
Festival má k dispozici vlastní těleso s názvem Capella Classfestiana, všichni členové orchestru se aktivně věnují historicky poučené interpretaci staré hudby.